CAMPANİA ŞARAPLARI

I0000rN5rYcNC850-199x300 Campania günümüzde İtalyan şarap hiyerarşisinde Piedmont ve Toskana’dan sonra 3. sırada yer alan çok önemli bir bölge. Son 10 yılda şarapları dış pazarlarda yoğun ilgi görmeye başlamış olsa da aslında Campania’da şarap üretimi bin yıllardır süregelen bir gelenek. Yunan-Roma uygarlıklarının en ünlü ve en kaliteli şarapları kuşkusuz Campania şarapları idi. Günümüzde de bölge adeta bir antik üzüm deposu gibidir. Hemen her üzüm çeşidinin antik çağlara kadar uzanan bölgede bilinen bir geçmişi vardır. Pek çok Yunanlı ve Romalı şair-yazar bu üzümlere ve başta Falerno olmak üzere Campania bölgesi şaraplarına eserlerinde yoğun şekilde yer vermişlerdir.14257849-300x201 Campania’nın hemen her yöresi volkanik toprak yapısına sahiptir. Bunun nedeni günümüzde de aktif halde bulunan Vezüv yanardağının yüzbinlerce yıldır püskürttüğü küllerle Campania topraklarını mineral açıdan beslemesidir. Vezüv dışında Campi Flegrei, Roccamonfina dağı ve Ischia adası gibi volkanik aktiviteler sonucunda oluşmuş ve doğrudan volkanik kaynaklı toprak yapısına sahip bölgeler de söz konusudur.
michele-pariano-089-300x225 Günümüzde Campania şarapçılığını yukarılara doğru taşıyan ve dünyaca tanınmasını sağlayan, bölgede başlıca iki büyük üretici vardır. Mastroberardino Campania’nın eski ve klasik ; Feudi di San Gregorio ise yeni ve modern yüzünü temsil eden bölgenin önemli aktörleridir. Şarapları dünya pazarlarında da yaygın biçimde talep görmektedir. Buna karşın Fattoria Galardi ve Montevetrano gibi çok daha yeni üreticiler yarattıkları tek bir ürünle kısa süreler içinde dünya çapında kült haline gelmişlerdir.
1968-taurasi-203x300 Bu noktada Campania şarapçılığına büyük katkıları olan 2 önemli isimden de bahsetmek gerekir. Riccardo Cotarella İtalya’nın en önemli danışman önologlar arasındadır ve Campania’da Terra di Lavoro ve Montevetrano adlı bölgenin en önemli şaraplarının yaratıcısıdır. Cotarella halen bu üreticiler baş önoloğudur. Hemen her rekoltesi Robert Parker’ın dergisinden Campania’nın en yüksek puanlarını almaktadır. 1999-2006 yılları arasında ise bölgenin yenilikçi modern üreticisi Feudi di San Gregorio’da görev alarak başlıca şaraplarının yapımına ve onların marka haline gelmelerine büyük katkısı olmuştur. Diğeri ise Napoli Üniversitesinden Önolog Prof.Dr.Luigi Moio; 1995-1999 yılları arasında yine Feudi di San Gregorio’nun önologluğunu yapmış ve üreticinin en önemli şaraplarının yaratıcısı olmuş. Sonradan Campania’nın yok olmak üzere olan antik üzümlerinin ve saklı klonlarının peşine düşmüş, onları tekrar dirilterek İtalyan şarapçılığına kazandırmıştır. Caggiano, Cantina del Taburno ve Terre del Principe adlı üreticilerin danışman önologluğunu yaparak pek çok sıra dışı Campania şarabının oluşumuna imza atmıştır. Bu arada Quintodecimo adıyla kendi mülkünü ve bağlarını oluşturarak yine kısa sürede türünün en iyileri arasında gösterilebilecek şarapları yaratmıştır.
fotoÄŸraf-2-300x300
CAMPANIA’NIN ÜZÜMLERİ
grappolo_aglianico_01-300x300

SİYAH ÜZÜMLER:

1-Aglianico:Campania’nın en önemli siyah üzüm çeşididir. Aglianico gövdeli ,güçlü tanenleri olan ve yıllanabilir özellikte büyük şaraplara imza atabilmektedir. Bu açıdan tüm İtalyan üzümleri içinde de Nebbiolo ve Sangiovese birlikte ilk üçe giren üzüm türüdür. Yunan orijinli bir üzüm türü olduğu ve Yunanlı koloniler tarafından Güney İtalya’ya getirildiği düşünülmektedir. Aglianico adının da etimolojik açıdan Latince Helen üzümü anlamında “Vitis Hellenica” ya da “Ellenico” dan türetildiği bilinmektedir. Büyük Roma imparatorluğunun ünlü Falernian şaraplarının da başlıca üzüm türü olduğu düşünülmektedir. Bugün Campania’nın Avellino-Taurasi (Aglianico di Taurasi) ; Benevento-Taburno(Aglianico del Taburno) ve Caserta- Falerno del Massico bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Üzüm Campania dışında Basilicata bölgesinin de ana siyah üzümüdür. Burada da “Aglianico del Volture” adıyla 2011 tarihli yeni bir DOCG statüsünde apelasyonu söz konusudur.

2-Piedirosso:Campania’nın ikinci yaygın ve önemli üzüm türüdür. Monosepaj örnekleri Aglianico’ya göre çok daha yumuşak tanenli, meyvemsi ,orta gövdeli ve içime daha hızlı hazır hale gelen şaraplardır. Özellikle Campania’nın yoğun volkanik toprak yapısına sahip Vesuvio, Campi Flegrei bölgelerinde daha ön planda yetiştirilmektedir. Vezüv yanardağı yamaçlarının ünlü kırmızı şarabı olan Lacryma Christi Rosso’nun yapıldığı üzüm türüdür. Bunun dışında düşük oranlarda Aglianico bazlı şarapların kupajlarına da eklenmektedir. Aynı üzüm Costa d’Amalfi, Campi Flegrei bölgeleri ve Ischia adasında “Per e’Palummo” adıyla da tanınmaktadır.

3-Sciascinoso:Campania’nın Irpinia, Vesuvio, Sannio ve Sorrento gibi bölgelerinde nadir olarak yetiştirilen siyah üzüm türüdür. “Olivella” adıyla da anılır. Çoğunlukla Aglianico bazlı şarapların kupajına çok az oranlarda katılmaktadır. Monosepaj örnekleri çok nadirdir.

4-Sirica:Eski bir Campania lacivert renkli üzümü. Irpinia’da çok çok nadir yetiştirilmektedir. Bugün sadece Feudi San Gregorio tarafından çok az miktarlarda şaraba işlenmektedir. Syrah karakterize benzer bir üzüm türü olduğu ifade edilmektedir.

5-Casavecchia:Caserta bölgesinin Pallagrello Nero ve Pallagrello Bianco ile birlikte antik 3 üzüm çeşidinden birisi. Roma döneminden bu yana bölgede bilinmesine karşın varlığı floksera salgını sonrası yok olmanın eşiğine gelmiş. Yerel inanışlara göre Pontelatone kentinde yıkık bir Roma evinin kalıntıları arasında keşfedilen ve çevresi 1 m’yi bulan yaşlı bir asmadan çoğaltılmış. Bu nedenle latincede eski ev anlamına gelen “Casa Vecchia” adı verilmiş. Üzüm bazı otörlere göre Roma döneminin ünlü şaraplarından olan “Trebunalum” bu üzüm türünden (trebulano) yapılmakta idi. 1990’lı yıllara kadar kimsenin aklına gelmeyen üzüm Peppe Mancini tarafından keşfedilerek şaraba işlenmeye başlamış. Bugün ise Campania üzüm ve şarapları içinde gittikçe artan saygınlığı söz konusudur.

6-Pallagrello Nero:Caserta bölgesinin Casavecchia ve Pallagrello Bianco ile birlikte antik 3 üzüm çeşidinden birisi. Pallagrello biri siyah ve biri beyaz üzümden oluşan bir aile. Roma döneminden bu yana bölgede varlığı bilinmektedir. Bazı otörler Romalıların Falerno şaraplarında adı geçen, Pilleolata üzümünün Pallagrello olduğunu yazmaktadır. 18. Yüzyılda “İki Sicilya Krallığı” döneminde bölgede yaygın biçimde şarapları yapılmış ve Bourbon kraliyet ailesi üyeleri tarafından şarapları büyük itibar görmüş. Sonraki dönemlerde ise gitgide üretim sahası çok daralmış. Floksera salgınından sonrası ise yine yok olma aşamasına kadar gelinmiş. Bundan 20 yıl önce Peppe Mancini ve Alberto Barletta adlarında iki avukat arkadaşın üstün çabaları ile yeniden iken hayat bulmuş. Bugün monesepaj ya da bölgesinin diğer siyah üzümü olan Casavecchia ile kupaja girerek oluşturduğu şaraplar gitgide daha fazla merak uyandırmaya başlamıştır.

7-Tintore:“Costa d’Amalfi DOC” bölgesinin iç kesiminde yer alan Tramonti köyü çevresinde yetişen siyah bir üzüm türü. Yörede bugün yaşları 200’ü geçen Tintore asmalarına rastlanmaktadır. Öyleki dünyanın pre-phylloxera dönemlerden kalan en yaşlı asmaları Tintore çeşidine aittir denilebilir. Asmalar tüm Amalfi’de olduğu gibi teraslanmış dik yamaçlar üzerinde ve pergola(çardak) stilinde yapılandırılmıştır.

8-Moscio:Costa d’Amalfi bölgesinin Tromonti beldesinde yetişen çok nadir bir kırmızı üzüm çeşidi.

9-Guarnaccia: Campania bölgesinde bugün çoğunlukla Ischia adasında yetiştirilen Grenache klonu olan siyah üzüm çeşidi.
casa-d-ambra-campania-wines-37348-300x159 BEYAZ ÜZÜMLER:

1-Fiano:Campania beyaz üzümleri içinde en iyisi. Bazı yazarlara göre Roma döneminde adı geçen “Apianum” adlı şarabın üzümüdür. Burunda çiçek, bal,fındık ve baharatsı nüanslara sahip; gövdeli, şişede de gelişim gösteren ve yıllanabilen şaraplara imza atabilmektedir. Bölgenin meşe fıçı fermentasyon ve yıllandırma için ideal bir beyaz üzüm türüdür. Ayrıca başarılı passito tarzı şarap örnekleri de yapılmaktadır. Tüm Campania’da yaygın olsa da temelde Avellino-Irpinia bölgesinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Üzüm için aynı bölge içinde 2003 yılında “Fiano di Avellino DOCG” tanımlanmıştır. Apelasyon kuralları gereği Fiano şarapta en az %85 oranında yer almalıdır.

2-Greco:Campania’nın Yunan orijinli çok eski bir antik beyaz üzüm çeşidi. Pek çok beyaz üzüm türünün de atası olduğu düşünülmektedir. Tüm Campania’da yaygın olsa da temelde Avellino-Irpinia bölgesinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Şaraplarında burunda limon, beyaz çiçeksi aromalar algılanır ve damakta son derece mineraliteden zengin yapıdadır.Hem içim hazır hem de kısa süre için yıllanabilen lezzetli şaraplar ortaya koymaktadır. Üzüm için aynı bölge içinde 2003 yılında “Greco di Tufo DOCG” tanımlanmıştır. Apelasyon kuralları gereği Greco şarapta en az %85 oranında yer almalıdır. %0-15 ise bölgenin diğer üzümü olan Coda di Volpe tarafından kupajı tamamlanabilmektedir. Bunun dışında Calabria bölgesinde de üzüm için başka bir DOC apelasyonunu daha vardır.

3-Falanghina:Campania’da yaygın olarak gözlenen bir beyaz üzüm türü. Özellikle volkanik küllü topraklarda çok iyi sonuçlar vermektedir. Antik Falerno üzümlerinden birisidir. Avellino-Irpinia dışında Falerno del Massico, Costa d’Amalfi, Campi Flegrei ve Costa d’Amalfi DOC bölgelerinde de önemli miktarlarda yetiştirilmektedir. Amalfi bölgesinde “Biancazita” adıyla da tanınmaktadır. Son derece meyvemsi ve narenciye aromalarının baskın olduğu, asiditesi ve alkollü yerinde şaraplar verebilmektedir. Son yıllarda popüleritesi gittikçe artmakta olan bir türdür. Şaraplarının narin karakterinden dolayı yıllandırılmadan taze olarak tüketilmesi gerekmektedir.

4-Coda di Volpe:Campania’nın özellikle Vesuvio bölgesinde yetiştirilen beyaz üzüm türü. Roma döneminden buyana bölgede varlığı bilinmektedir. Adı da Latince tilki kuyruğu anlamına gelen tanımlamadan türetilmiştir. Napoli şehri yakınlarında Vezüv yanardağı etekleri üzümün ana vatanı konumundadır. Bölgenin önemli bir beyaz şarabı olan “Lacryma Christi Bianco”nun yapıldığı üzüm türüdür. Şaraplarında yoğun olmasada acı badem ve turunçgil aromaları hissedilir. Başka bölgelerde çoğunlukla kupajlarda kullanılmaktadır.

5-Biancolella:Başta Ischia adası olmak üzere Campania’nın Campi Flegrei , Capri adası, Costa d’Amalfi ve Sorrentina bölgelerinde yetiştirilen beyaz üzüm çeşidi. Amalfi bölgesinde “Bianca Tenera” adıyla da bilinir. En başarılı monosepaj şarap örnekleri sönmüş bir volkanik ada olan Ischia’da yapılmaktadır. Adanın da en önemli üzüm türüdür.

6-Forastera:Ischia adasına özgü yerel bir beyaz üzüm çeşidi. Çoğunlukla Biancolella ile kupaj şarapları yapılmaktadır. Monosepaj örnekleri daha nadirdir. İspanya’nın Kanarya adalarında gözlenen aynı isimdeki beyaz üzümle sinonim olduğu düşünülüyor.

7-Pallagrello Bianco:Caserta bölgesinin antik bir beyaz üzüm çeşidi. Bölgenin diğer antik üzümleri gibi floksera salgınını ile yok olmanın eşiğine gelmiş. Yaklaşık 20 yıl önce Peppe Mancini ve Alberto Barletta adlarında iki avukat arkadaşın üstün çabaları ile yeniden iken hayat bulmuş. Şarapları burunda tropik meyveler, portakal kabuğu ,kayısı gibi son derece zengin bir aroma profline ve damakta ise derin bir mineralsi güçlü bir yapıya sahiptir. Campania beyazları arasında yükselen bir yıldızdır.

8-Asprinio:Caserta bölgesinin Aversa kenti yakınlarında yoğun olarak yetiştirilen beyaz üzüm çeşidi. Üzüm için bölgede “Asprinia di Aversa DOC” tanımlanmıştır. Çoğunlukla köpüklü şarap yapımında kullanılan bir türdür.

9-Fenile:Costa d’Amalfi bölgesinin yalnız Furore beldesinde yetişen nadir bir beyaz üzüm çeşidi. Marisa Cuomo’nun Fiorduva adlı büyük şarabında %30 oranında kupaja katılmaktadır.

10-Ginestra:Costa d’Amalfi bölgesinin Furore ve Tromonti beldelerinde yetişen nadir bir beyaz üzüm çeşidi. Tramoni’de Biancolella ve Falanghina üzümleri ile kupajları yapılmaktadır. Marisa Cuomo Fiorduva (Furore) adlı şarapta ise yine %30 oranında işlenmektedir.

11-Ripoli:Costa d’Amalfi bölgesinin yalnız Furore beldesinde yetişen nadir bir beyaz üzüm çeşidi. Reisling benzeri karekterinde bir üzüm olduğu ifade ediliyor. Marisa Cuomo’nun Fiorduva adlı büyük şarabında %40 oranında kupaja katılmaktadır.

12-Pepella: Costa d’Amalfi bölgesinin Tromonti beldesinde yetişen çok nadir bir beyaz üzüm çeşidi. Küçük ve normal üzüm tanelerini bir arada barındıran salkımlara sahiptir.

13-Uva Rilla: İschia adasında görülen nadir beyaz üzüm türü.

14-San Leonardo: İschia adasında görülen nadir beyaz üzüm türü.

CAMPANIA’NIN ŞARAP BÖLGELERİ

DOCG: Fiano di Avellino, Greco di Tufo, Taurasi
DOC: Aglianico del Taburno and Taburno, Aversa, Campi Flegrei, Capri, Castel San Lorenzo, Cilento, Costa d’Amalfi, Falerno del Massico, Galluccio, Guardia Sanframondi or Guardiolo, Irpinia, Ischia, Penisola Sorrentina, Sannio, Sant’Agata de’ Goti or Sant’Agata dei Goti, Solopaca, Vesuvio
IGT: Beneventano, Campania, Colli di Salerno, Dugenta, Epomeo, Paestum, Pompeiano, Roccamonfina, Terre di Volturno
download-1-229x300 Taurasi DOCG: Campania’nın kuşkusuz en önemli apelasyonudur. Avellino-Irpinia sınırları içindeki bölge ortalama 400-500 m’lik rakıma sahiptir. 1993 yılında DOCG statüsü kazanmıştır. Aglianico üzümlerinden yapılan kırmızıları son derece güçlü ve yıllanma potansiyeli yüksek şaraplardır. Taurasi DOCG şaraplarında Aglianico şarapta en az %85 oranında bulunması ve 1 yıl süre ile de meşede olgunlaştırılması gerekmektedir. Riserva etiketli olanların ise tüketime sunulmadan önce, 18 ayı en az meşe fıçılarda olmak üzere toplamda en az 4 yıl yıllandırılmış olması gerekmektedir. Bölgenin en önemli ve klasik üreticisi olan Mastroberardino’nun Taurasi Riserva şaraplarının bazı rekoltelerine 100 yıllık ömür biçilmektedir.
3689165833_f626ef754b_b-200x300 Fiano di Avellino DOCG: Fiano üzümü için oluşturulmuş bir apelasyondur. 2003 yılında DOCG statüsü kazanmıştır. Apelasyon kurallarına göre Fiano şarapta en az %85 oranında yer almalıdır. Düşük oranlarda Coda di Volpe, Greco ve Trebbiano şarapta yer alabilen diğer üzüm çeşitleridir. Güçlü gövdeli ve şişede gelişim gösterebilen şarapları söz konusudur.
novaserra-300x200 Greco di Tufo DOCG: Greco üzümü için oluşturulmuş bir apelasyondur. 2003 yılında DOCG statüsü kazanmıştır. Apelasyon Tufo beldesi ve çevresinindeki küçük bir yöreyi kapsar. Apelasyon kurallarına göre Greco şarapta en az %85 oranında yer almalıdır. Düşük oranlarda Coda di Volpe şarapta yer alabilen diğer üzüm çeşitidir. Aromatik ve mineral derinliği olan şarapları söz konusudur. Yıllandırma potansiyelleri vardır.

Irpinia DOC: Avellino bölgesinin antik adı olan Irpinia, içinde 3 DOCG apelasyonu da barındıran büyük bir apesyonu tanımlar.
eu_still_lacryma_b-295x300 Vesuvio DOC: Günümüzde de aktif bir volkanik yanardağ olan Vezüv’ün eteklerini kapsayan bölgedir. Mesihin gözyaşları anlamına gelen ünlü Lacryma Christi şarapları bu bölgenin üzümlerinden yapılmaktadır. Başlıca üzümleri Coda di Volpe, Piedirosso Sciascinoso’ dur. Bu üzümlerden kırmızı, beyaz ve roze şaraplar yapılabilmektedir. Lacryma “Christi del del Vezuvio Bianco DOC” %80 Cada di Volpe ; “Lacryma Christi del del Vezuvio Rosso DOC” %80 Piedirosso ve/veya Sciascinoso üzümlerinden en az oranda bulunmalıdır.
falerno-300x166 Falerno del Massico DOC: Falernum ya da Falerno dünyanın en eski şarap bölgelerinden birisidir. Roma impatarorluğunun da en ünlü ve en iyi şarapları Falerno bölgesinden çıkmakta idi. Pek çok Romalı şair ve filozof Falerno şaraplarının güzelliğinden yazılarında bahseder. Falerno 19-20.yüzyılda özellikle floksera salgınından sonra eski şöhretini kaybetse de son 20 yılda tekrardan hızlı bir yükseliş gözlenmektedir. Bugün bile Campania’nın en iyi kırmızı şaraplarının elde edildiği bölge haline gelmiştir. Önümüzdeki yıllarda ise Campania ve İtalyan şarapçılığı içinde çok üst düzey yerlere gelmesi olasıdır. Antik Falerno bölgesi tüm Kuzey Caserta bölgelerini kapsasa da günümüzde “Falerno del Massico DOC” olarak tanımlanan apelasyon, Campania’nın Caserta bölgesinin kuzey batısındaki Massico bağı çevresini kapsayan daha dar bir bölgedir. Apelasyonun kırmızı şarabında Aglianico %60-80, Piedirosso %20-40 oranlarında yer almalıdır. Apelasyonun en önemli şaraplarını Villa Matilde adlı üretici sunar. Apelasyon sınırları dışında Roccamonfina IGT ve Terre del Volturno IGT bölgeleri de antik Falerno toprakları içinde ve önemli şaraplara imza atan bölgelerdir.
bueapis-224x300 Aglianico del Taburno DOC: Benevento bölgesi içinde Taburno dağı eteklerini kapsayan Aglianico için oluşturulmuş Taurasi’den sonraki en önemli apelasyondur. Bölge ortalama 500-600 m gibi daha yüksek bir rakıma sahiptir. Aglianico şarapta en az %85 oranında yer almalıdır.
fotoÄŸraf3-197x300 Costa d’Amalfi DOC : İtalya’nın ve Campania’nın en fotojenik coğrafyalarından birisi olan ve Amalfi kıyılarını içeren bir apelasyondur. Benim de Campania şarapları için de en fazla ilgimi çeken şaraplar bu apelasyonu ürünü olanlar. Çok zengin bir üzüm çeşitliliğine sahip olan bölgede bugün bile floksera salgınından kurtulan ve 200 yaşını geçmiş asmalara sıklıkla rastlanmaktadır. Apelasyon Ginesta, Fenile, Ripoli, Pepella, Tramonti, Moscio gibi sadece buraya özgü üzüm türlerini barındırır. Bağlar dik yamaçlar üzerine teraslanmış alanda kurulmuş, asmalar ise bölgeye özgü biçimde pergola (çardak) stilinde oluşturulmuştur. “Costa d’Amalfi DOC” Tramonti, Furore ve Ravello olmak üzere 3 farklı alt bölgeye sahiptir. Müthiş güzellikte denize tepeden bakan bağları ile Marisa Cuomo bölgenin en önemli üreticisi konumundadır.

averna_49408_01-300x196Campi Flegrei DOC: Napoli kentinin hemen batısında ve aktif volkanik toprakları barındıran bir bölgedir. Phlegraean Fields olarak da adlandırılan bölge halen çok sayıda hidrotermal kaynakları ve volkanik krater göllerini içermektedir. Bölgenin temel üzümleri Piedirosso ve Falanghina ‘dır.

Penisola Sorrentina (DOC): Sorrentia yarımadasında geniş bir alanı içeren bölgedir. Aglianico, Piedirosso, Sciascinoso başlıca üretilen siyah üzüm çeşitleridir. En önemli şarabı ise “Gragnano” adı verilen bir miktar gazlı, serin tüketime uygun hafif kırmızı şaraplarıdır.

ischia_puntaimperatore_14-Monte-Epomeo-789-m-300x169Ischia DOC: Napoli körfezinin kuzey ucunda yer alan Ischia eski bir volkanik aktiviteler sonucu oluşmuş bir adadır. Başlıca Forastera, Biancolella Guarnaccia ve Piedirosso üzümleri adada yetiştirilir. Özellikle adanın batısında Epomeo dağı eteklerinde denize bakan teraslanmış alanlara bağlar oluşturulmuştur. “Ischia Rosso DOC” şarabı %40-50 oranında Guarnaccia ,%40-50 oranında, Piedirosso ve %0-15’de diğer yerel türlerden oluşmalıdır. “Ischia Bianco DOC” şarabı ise Forastera %45-70, Biancolella %30-55 ve %0-15 diğer beyaz üzümlerden oluşmalıdır.

Aversa DOC: Caserta’nın güneyinde yer alan Asprinio üzümü için oluşturulmuş bir apelasyondur. Özellikle köpüklü şarapları ile öne çıkan bir bölgedir.

CAMPANİA’NIN BAŞLICA ŞARAP ÜRETİCİLERİ VE ÖNEMLİ ŞARAPLARI
territorio_12-300x196 Fattoria Galardi: Campania’nın kült şarabı haline gelen şarabı Terra di Lavoro’nun üreticisi. Fattoria Galari bağları Campania’nın en kuzeyinde Caserta-Sessa Aurunca bölgesinde ve sönmüş bir volkan olan Roccamonfina dağının kuzeybatı yamaçlarında yoğun kestane ormanları ile çevrili, zengin bir biyoçeşitliliğe sahip bir 400 m rakıma sahip bir alanda yer alıyor. Volkanik bir terruarda yer aldığı için toprak mineralite yönünden son derece zengin. Bağlar ise 1991 yılında organik tarım esaslarına göre oluşturulmuş. Üreticinin İtalya’nın önde gelen önologlarından “Riccardo Cotarella” danışmanlığında ürettiği “Terra di Lavoro” adında tek bir şarabı mevcut. O da ilk rekotesi olan 1994 yılından bu yana otörlerin büyük takdirini kazanıyor. Son derece derinlikli, başarıyla yıllanabilen ve kesinlikle italyan şarapçılığının başyapıtlarından birisi.

*Terra di Lavoro (Roccamonfina IGT): Tüm İtalya’nın da en iyileri arasında gösterilen Campania’nın ve Güney İtalya’nın hiç kuşkusuz en önemli kırmızı şarabı. Üreticinin San Carlo köyü yakınlarında ortalama 400 rakımlı eğimli bağlarından, %80 Aglianico – %20 Piedirosso kupajı kırmızı sek şarabı. 12 ay yeni Fransız Meşe fıçılarda olgunlaştırılmış. Hemen her rekoltesi WA dergisi tarafından 95-97 puan aralığında notlandırılıyor.
montevetrano-2-300x199 Montevetrano: Campania’nın en ünlü ve en başarılı şaraplarından birisi. Kuşkusuz tüm Güney İtalya’nın da en iyi Cabernet Sauvignon bazlı şarabı. 1985 yılında sahibi bayan “Silvia Imparato“ Salerno kenti yakınlarındaki ailesinden kalan topraklarda kendi bağlarını yeniden oluşturmuş. Cabernet Sauvignon ve Merlot çeşitlerini bağda bulunan Aglianico anaçlarına aşılayarak bölge için de sıra dışı bir projeyi de başlatmış. Ünlü önolog “Riccardo Cotarella” danışmanlığında ürettiği ilk şarapları çok kısa sürede aldığı yüksek puanlar nedeniyle ülke dışında çok popüler olmuş. Üretici bugün de tek marka ve tek ürün olarak önolog Riccardo Cotarella danışmanlığında Montevetrano adıyla şarabını etiketliyor. Montevetrano bağları Salerno kentinin doğusundaki San Cipriano Picentino köyü sınırlarında yaklaşık 100 m rakımda yer alan biyolojik açıdan zengin bir mikroçevre içerisinde yer almakta.
VINOS-ITALIA-montevetrano07-300x199 *Montevetrano (Colli di Salerno IGT): %60 Cabernet Sauvignon, %30 Merlot ve %10 Aglianico kupajından oluşan güçlü ve gövdeli bir kırmızı şarap. Rekoltesine göre 10-14 ay süre ile yeni Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılıyor. Hemen her rekoltesine WA dergisi tarafından 94-95 puan veriliyor. Güney İtalya’nın en iyi Bordeaux blend tarzı şarabı.

AVELLİNO-IRPİNİA BÖLGESİ
Malta-selections-015-300x225Feudi San Gregorio: Mastroberardino ile birlikte Campania’nın iki büyük üreticisinden birisidir. Kuşkusuz daha modern önolojik yaklaşımlarla ve zengin ürün çeşitliliği ile Campania’nın dünya çapında tanınmasına ön ayak olan üreticidir. Feudi’nin bugün Irpinia bölgesine yayılmış 300 hektarı aşan bağ alanları mevcuttur. Şarap üretim merkezi ise Avellino-Sorbo Serpico yakınlarında yer alan üreticinin başlıca şarapları 1999-2006 yılları arasında önolog Riccardo Cotarella danışmanlığında yapılmış. Şuan ise tam zamanlı önologlarla çalışan üretici Irpinia’nın yerel tüm üzümlerini kullanarak onlarca başarılı ve sıradışı şaraba imza atmaktadır.Önde gelen şarapları şunlardır:
FdSG_FdA-300x224*Serpico (Irpinia Aglianico DOC): Üreticinin üç farklı bağdan ve ortalama 100 yaşındaki seçme Aglianico asmalarından (pre-phylloxera) ürettiği old vine özel şarabı. %100 Aglianico ve 18 ay Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmış. WA dergisi tarafından hemen her rekoltesine 92 puan veriliyor.

*Piano di Montevergine (Taurasi Riserva DOCG): Üreyicinin %100 Aglianico tek bağ rezerv şarabı. 18 ay Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılıyor. Her rekoltesi WA dergisi tarafından 93-95 puan aralığında notlandırılıyor. Apelasyonun önemli şaraplarından birisi.

*Patrimo (Campania IGT): Hem Campania’nın hem İtalya’nın en önemli ve en dikkat şaraplarından birisi. Başlangıçta tarihi bir bağın üzümlerinden çoğaltılarak , türü bilinmeden, tanımlanmamış varietal olarak şarabı üretilmiş. Sonradan yapılan genetik analizler sonrasında üzümün aslında bir Merlot olduğu anlaşılmış. Ne zaman nasıl bölgeye ulaştığı bilinmiyor. Patrimo bu durumda dünya’nın en eski Merlot klonlarından birisinin şarabı olma özelliğinde. Kuşkusuz Güney İtalya’nın en önemli Merlot’su. 24 ay süre ile Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmış. WA dergisi tarafından her rekoltesine 92-94 puan veriliyor.

*Sirica (Campania IGT): Campania’nın Roma döneminden kalan kaynaklarda adı geçen bugün ise kaybolmaya yüz tutmuş antik bir kırmızı üzüm türü olan Sirica; Feudi San Gregorio tarafından yeniden diriltilmiş. Henüz 700 şişe gibi çok çok kısıtlı bir şarap üretimi söz konusu

*Pietracalda (Fiano di Avellino DOCG): En iyi Fiano üzümlerinden seçilmiş apelasyonun en başarılı şaraplarından birisi.

*Privilegio (Irpinia Fiano Passito DOC):Üreticinin “Botrytis Infected” %100 Fiano üzümlerinden passito şarabı.
radiciriserva99-300x199 Mastroberardino: Campania’nın en büyük ve en köklü şarap üreticisi. Mastroberardino ailesi yaklaşık 130 yıldır bölgenin yerel üzümlerinden çok önemli şaraplara imza atmakta. Pek çok yerel üzüm çeşidini de günümüze taşıyarak apelasyonların şekillenmesine çok önemli katkıları olmuş. Bugün üretici Irpinia bölgesine yayılmış yüzlerce dönüm bağ alanına sahip. En önemli şarabı olan Taurasi Riserva; Campania’nın en klasik ve en iyi yıllanabilen şaraplarının başında geliyor. Öyle ki Taurasi Riserva’ların bazı rekoltelerine otörler 100 yıldan fazla ömür biçmekteler. Hemen tüm beyaz ve kırmızı şarapları kayda değer ürünler ve türünün en iyileri arasında. Başlıca dikkat çeken şarapları ise şunlar:
misteri_1wall-300x90*Taurasi Radici Riserva (Taurasi Riserva DOCG): Üreticinin Montemarano bağından %100 Aglianico. Tam 30 ay Fransız ve Sloven meşe fıçılarda olgunlaştırılmış. Aglianico ve Taurasi şaraplarının en tepe noktalarından. Özellikle 1958 ve 1968 rekolteleri halen yaşayan ve 100 yılı devirecek olan efsanevi İtalyan şarapları arasında. 2010 yılında yapılan dikey bir tadımda her birine WA dergisi tarafından 97 puan verilmişti. Aynı tadımda 1928 rekoltesinin (WA:95) bile sapasağlam ayakta kaldığı gözlenmişti.

*Taurasi Radici (Taurasi DOCG): Üreticinin Montemarano ve Mirabella Eclano bağlarından %100 Aglianico. 12-18 ay Fransız ve Sloven meşe fıçılarda olgunlaştırılıyor.

*Naturalis Historia (Taurasi DOCG): Üreticinin 40 yaşındaki Mirabella Eclano bağından %100 Aglianico . 18 Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılıyor. Daha modern stilde yapılan bir Taurasi.

*Villa dei Misteri (Pompeiano IGT): Üreticinin antik Pompei kenti sınırları içinde volkanik toprak yapısına sahip küçük bağlarından, çok özel bir projenin ürünü. 90% Piedirosso ve 10% Sciascinoso kupajı bir kırmızı şarap. Çok kısıtlı bir üretimi mevcut ve Mastroberardino’nun en ilginç şaraplarından birisi. Villa dei Misteri Pompei’de yer alan freskleri ile ünlü bir Roma villası.
eu_still_riserve_campore-300x294Terredora: 1996 yılı İtalyan şarapçılığında çok büyük sansasyonel bir bölünmeye sahne oldu. Mastroberardino mülküne sahip iki kardeşten Lucio Mastroberardino, ailenin 125 hektarlık çok önemli bazı bağlarını da alarak kendine yeni bir şaraphane kurması ile Terredora markası doğmuş oldu. Terredora bugün 200 hektarı aşan bağ alanı ile Campania’nın da büyük üreticileri arasında yer almış durumda. Şaraplarının hepsi belli bir kalite çıtasının üzerinde olsa da özellikle Lacryma Christi şaraplarının başarısı ile dikkatleri çekiyor.
loggia_della_serra-7654-copia-300x199 *Taurasi DOCG Campore: Üreticinin Lapio bağlarından özel rezerv %100 Aglianico. 30 ay süre ile Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmış.

*Fiano di Avellino DOCG Campore: Üreticinin Lapio bağlarından özel rezerv %100 Fiano. %50 si 6 ay süre ile Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmış. Üzümün ve apelasyonun en iyi örneklerinden.

*Greco di Tufo DOCG Loggia della Serra: Üreticinin Montefusco bağından %100 Greco

*Fiano di Avellino DOCG Terre di Dora: Üreticinin Lapio ve Montefalcione bağlarından %100 Fiano şarabı.

*Lacryma Christi del Vesuvio Bianco DOC: Vezüv dağı eteklerindeki bağlardan %100 Coda di Volpe şarabı.

*Lacryma Christi del Vesuvio Rosso DOC: Vezüv dağı eteklerindeki bağlardan %100 Piedirosso şarabı. 8 ay sure ile Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir